Dodany: 2012-12-19 10:50:11

 

PortrecistaFilmy online są kinem z pozycjami należącymi do klasyki. Rzadko kiedy w ich gronie znajdziemy dokument, ale czasem w filmy online trafia się prawdziwa perełka. Dobrym polskim dokumentem jest film Portrecista.

 

Jest to dokument opowiadający historię drugiej wojny światowej z punktu widzenia polski, a z drugiej strony jest to opowieść o genialnym polskim portreciście. Żył i tworzył w Katowicach, kiedy zaczęła się wojna Niemcy kazali mu wykonywać fotografie na ich zlecenie, chodził po obozach i fotografował ludzi przy pracy i w innych sytuacjach. Bohater film Portrecista przed wojną nie spodziewał się, że kiedykolwiek będzie wykonywał nawet po tysiąc lub kilka tysięcy portretów dziennie.

 

Jego twórczość była także czymś w rodzaju raportu, zdawał sobie z tego sprawę, ale nie narzekał z przepracowania. W film Portrecista przedstawiona jest wojna oczami artysty, który odtwarzał rzeczywistość najwierniej jak to tylko możliwe. Jego sztuką było pokazywanie prawdy jako najwierniejszych odbić w jej prawdziwym świetle. Wiadomo, że same zdjęcia czy portrety nie oddadzą realiów tamtych czasów. Mogą jedynie służyć jako wspomnienia lub lekcja historii.Dodaj nowy komentarz do artykułu Portrecista
Nick: